Μια εγκληματική ομάδα που δρούσε σε Λαύριο, Κερατέα και Κορωπί, διαπράττοντας διακεκριμένες κλοπές, εξαρθρώθηκε χθες από το Τμήμα Ασφαλείας Λαυρεωτικής. Τα μέλη της συμμορίας, μεταξύ των οποίων και δύο ανήλικοι, εντοπίστηκαν στις 13 Μαΐου να διαφεύγουν από οικία που είχαν διαρρήξει στον οικισμό Λεγραινά Λαυρεωτικής. Κατά τη διάρκεια της καταδίωξης που ακολούθησε, οι δράστες πέταξαν στο οδόστρωμα διαρρηκτικά εργαλεία, τα οποία περισυλλέχθηκαν από την αστυνομία.
Στο Τμήμα Ασφαλείας Λαυρεωτικής, όπου οδηγήθηκαν οι συλληφθέντες, διαπιστώθηκε ότι αποτελούσαν μέλη εγκληματικής ομάδας που δραστηριοποιούνταν από τον Οκτώβριο του 2023. Ο τρόπος δράσης τους περιλάμβανε την παραβίαση οικιών, εταιρειών, καταστημάτων και οχημάτων, από όπου αφαιρούσαν χρήματα, τιμαλφή και προσωπικά αντικείμενα. Από την έρευνα εξιχνιάστηκαν 16 υποθέσεις διαρρήξεων και κλοπών, με το παράνομο όφελος που αποκόμισαν να ξεπερνά τις 121.000 ευρώ. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα μέλη της συμμορίας είχαν συλληφθεί στο παρελθόν για παρόμοια αδικήματα.
Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.