Αποτρόπαιες πράξεις βανδαλισμού έλαβαν χώρα το βράδυ της Τρίτης στο 45ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου, προκαλώντας ζημιές. Άγνωστοι δράστες, εισέβαλαν το βράδυ στο σχολείο πηδώντας την περίφραξη. Στη συνέχεια, προχώρησαν σε κακόβουλες ενέργειες, ρίχνοντας αντικείμενα που προκάλεσαν θραύση πέντε υαλοπινάκων στον πρώτο και δεύτερο όροφο του κτηρίου. Επιπλέον, οι δράστες χρησιμοποίησαν σπρέι μαύρου χρώματος για να ζωγραφίσουν γκράφιτι στους τοίχους του εξωτερικού χώρου, αφήνοντας το άσχημο σημάδι τους στο σχολείο. Η θλιβερή εικόνα που αντίκρισαν το πρωί οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές προκάλεσε αγανάκτηση και θλίψη. Ήδη, το Αστυνομικό Τμήμα Περιστερίου έχει αναλάβει την έρευνα για τον εντοπισμό και τη σύλληψη των δραστών.
Περιστέρι | Βανδαλισμός σε δημοτικό σχολείο - Έσπασαν υαλοπίνακες και έκαναν γκράφιτι στους τοίχους
![Περιστέρι | Βανδαλισμός σε δημοτικό σχολείο - Έσπασαν υαλοπίνακες και έκαναν γκράφιτι στους τοίχους](/images/2024/05/15/DSC00395_large.jpg)