Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Conference League - Θριαμβευτική νίκη στα πέναλτι (3-2) απέναντι στη Φενέρμπαχτσε - Bίντεο

Σε μια βραδιά γεμάτη ένταση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γράψει ιστορία, πανηγυρίζοντας μια επική πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League! Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ, επικράτησε 3-2 στα πέναλτι, με τον Κώστα Τζολάκη να αναδεικνύεται σε ήρωα!

Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Τα highlights της μυθικής πρόκρισης των  ερυθρολεύκων στους '4' του Conference

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα του γηπέδου. Στο 11ο λεπτό, ο Καχβετσί άνοιξε το σκορ, βάζοντας τους γηπεδούχους μπροστά με 1-0. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα ήταν πιο ισορροπημένη. Ο Ολυμπιακός πίεσε περισσότερο, αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως η άμυνα της Φενέρμπαχτσε άντεξε. Η παράταση δεν έφερε κάποιο γκολ, με το παιχνίδι να οδηγείται στα πέναλτι.

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακού: Τα highlights του αγώνα - Ποδόσφαιρο - Europa  Conference League - Ολυμπιακός | sport-fm.gr: bwinΣΠΟΡ FM 94.6

Στα πέναλτι, ο Κώστας Τζολάκης έλαμψε! Ο νεαρός τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε τρία πέναλτι των Τούρκων (Τάντιτς, Μπονούτσι, Ουντέρ), ενώ οι "ερυθρόλευκοι" ευστόχησαν με τους Ελ Κααμπί, Όρτα και Μασούρας.

Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 1-0 (2-3 πέναλτι): Ερυθρόλευκο ΕΠΟΣ στην Πόλη με  ήρωα Τζολάκη! - Ποδόσφαιρο - Europa Conference League - Ολυμπιακός |  sport-fm.gr: bwinΣΠΟΡ FM 94.6

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός γράφει ιστορία, καθώς για πρώτη φορά προκρίνεται στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Στα ημιτελικά, η ομάδα του Πειραιά θα αντιμετωπίσει την Άστον Βίλα, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στην έδρα των Άγγλων.